Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Battle online with supercharged performance and beautiful 1080p HD on popular online games to take your gameplay to a whole new level. Get quality that rivals 1440p — even on a 1080p display — while playing your favorite AAA or online games. AMD FreeSync technology puts an end to choppy gameplay and broken frames with fluid, artifact-free performance at virtually any framerate. Battle-ready with optimized performance for next-gen APIs (DirectX 12, OpenGL 4.5, Vulkan, Mantle). With outstanding performance scaling, a system equipped with AMD CrossFire technology keeps you fragging while everyone else is reaching for an upgrade.
| Graphics Processing | Radeon RX 580 |
| Core Clock | Up to 1244 MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| Memory Clock | 7000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 224 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 2 Slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 1 x 6-Pin PCIe |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4 1 x HDMI 2.0b |
| Accessories | Drivers |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Arktek Radeon RX 580 CYCLOPS Graphics Card, 8GB
- AMD Radeon RX 580 Graphics Processor
- Base Clock: 1168 MHz
- Boost Clock: Up to 2244 MHz
- Stream Processors: 2048
- Compute Units: 32
- Memory: 8GB GDDR5
- Effective Memory Clock: 18,000 MHz
- 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0
- 1 x PCIe 6-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: AKR580D5S8GH1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





