Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intelligent: Each module is equipped with an independent BMS system. Compact Design: 22 Kg weight, 480mm x 360mm x 90mm, practical pull ear design improves operation convenience. Safe: Safe lithium iron phosphate battery cell. Intelligent Management: Dyness is equipped with intelligent BMS for each battery pack to manage modules effectively. Compared with the traditional module, B4850 can meet the capacity storage and greatly enhance the cycle life.
| SKU | B4850 |
| Battery Technology | LiFePO4 |
| Voltage | 48V |
| Capacity | 2.4KWh / 50Ah |
| Operating Temperature | 0°C - 50°C |
| Charge Voltage | 54V |
| Recommended Charge/Discharge Current | Not Specified |
| Maximum Charge/Discharge Current | Not Specified |
| Peak Charge/Discharge Current | Not Specified |
| Calendar Life | 6000 cycles @ 25°C / 80% duty cycle |
| Dimensions | 480mm x 360mm x 90mm |
| Weight | 22 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 10 Years Limited |
Dyness B4850 Lithium LiFePO4 48V 2.4KWh Battery — 2U Rackmountable
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: RCT BAT DYNESS B4850
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



