Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Compact and affordable, this lightweight scanner is perfect for those wanting straightforward scanning at the touch of a button. With a sleek, compact and stylish design, this lightweight A4 flatbed scanner is fitted with 4 EZ operation buttons for easy use and hassle-free scanning. Perfect for high-resolution scanning at home or in the office.
| Model | CanoScan LiDE 300 |
| Functionality | Scan |
| Scanner Type | Flatbed Scanner |
| Element | CIS |
| Light Source | 3-colour (RGB) LED |
| Resolution | Optical: 2400 x 2400 DPI Selectable: 25 - 19200 DPI |
| Gradation | Greyscale: 48-bit input -> 48/24-bit output Colour: 16-bit input -> 8-bit output |
| Maximum Document Size | A4 / Letter (216 x 297mm) |
| Speed | Mono: Not Specified Colour: Approximately 10 seconds (A4, 300 DPI) Preview: Approximately 9 seconds |
| Display | None |
| Software Included | Scan Gear for Win Scan Utility for Win |
| In the Box | 1 x A4 flatbed scanner - CanoScan LiDE 300 1 x USB cable 1 x Manuals and other documents |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Dimensions | 250 x 367 x 42 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 Year |
Canon CanoScan LiDE 300 Flatbed Scanner, USB
- Product Code: CanoScan LiDE 300
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK




