Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
DISCOVER HIDDEN POTENTIAL: The ASUS A21 PLUS is a PC case crafted for minimalist mainstream DIY PC builders, with support for a variety of AIO coolers and graphics cards, and the four pre-installed ARGB fans provide plenty of airflow potential to keep things running smoothly.
HIDDEN CONNECTORS: In addition to supporting conventional mini-ITX and micro-ATX motherboards, the A21 PLUS is also compatible with the TUF GAMING B760M-BTF WIFI D4, whose innovative connectors and headers are located on the underside to maximize clean cable management.
BROAD COMPATIBILITY: Despite being a micro-ATX case, the A21 PLUS still supports up to 360 mm radiators, graphics cards up to 380 mm in length and CPU air coolers up to 165 mm in height, giving builders plenty of options to assemble their next PC.
CAPABLE COOLING: The front-panel mesh of the A21 PLUS is 40% porous to maximize the balance of airflow and RGB visibility. Within, four pre-installed ARGB fans ensure ample cooling.
AMPLE CABLE MANAGEMENT: The A21 PLUS provides a compartment behind the motherboard that is 33 mm wide to help you keep your wiring tucked away and tidy.
COLOUR-COORDINATED BUILDS: Both variants of the A21 PLUS come with color-coordinated black or white internal I/O cables to compliment your build theme.
| Model | A21 PLUS |
| Colour | White |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 430mm x 220mm x 465mm |
| Form Factor | Mini Tower |
| Motherboard Support | Micro ATX, Mini ITX Supports BTF Motherboards |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 2 3.5": 0 2.5": 1 |
| Expansion Slots | 5 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm (120mm ARGB fan included) Bottom: None Side: None |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 165mm GPU Length: 380mm PSU Length: 210mm |
| Weight | 8.10 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS A21 PLUS ARGB Tempered Glass Mini Tower Micro ATX Case — White
- Mini Tower Micro ATX Form Factor Case
- Colour: White
- Tempered Glass Front Panel
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Audio Jack /1 x 3.5mm Mic Jack
- 2 x 3.5" / 2.5" Combo Drive Bays
- 1 x 2.5" Drive Bay
- Up to 7 x 120mm Fans / 4 x 140mm
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 165mm
- GPU Clearance: Up to 380mm
- Supports Reverse BTF Motherboards
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90DC00H3-B19010
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,201








