Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
DISCOVER HIDDEN POTENTIAL
The ASUS A23 PLUS is a PC case crafted for minimalist mainstream DIY PC builders, with support for a variety of AIO coolers and graphics cards, and the four pre-installed ARGB fans provide plenty of airflow potential to keep things running smoothly.
HIDDEN CONNECTORS
In addition to supporting conventional mini-ITX and micro-ATX motherboards, the A23 PLUS is also compatible with the TUF GAMING B760M-BTF WIFI, whose innovative connectors and headers are located on the underside to maximize clean cable management.
BROAD COMPATIBILITY
Despite being a micro-ATX case, the A23 PLUS still supports up to 360 mm radiators, graphics cards up to 380 mm long, and CPU coolers up to 165 mm tall, giving builders plenty of options to assemble their next PC.
360 mm
Radiator
380 mm
Graphics Card Length
165 mm
CPU Cooler Height
STANDOFF-MOUNTED TEMPERED-GLASS FRONT PANEL
The ASUS A23 series showcases rounded tempered glass with increased thickness and exceptional scratch resistance. This enlarged window design allows users to fully enjoy the captivating visuals of the front ARGB fans.
FOUR PRE-INSTALLED ARGB FANS
Experience premium cooling and dynamic lighting with four pre-installed ARGB fans. This mesmerizing display of vibrant lighting enhances both functionality and aesthetics.
FRONT PANEL USB TYPE-C
In addition to two USB-A ports, the A23 PLUS front I/O features a USB 10Gbps Type-C port ripe for transfer speeds up to 10 Gbps.
COLOR-COORDINATED BUILDS
Both variants of the A23 PLUS come with color-coordinated black or white internal I/O cables to compliment your build theme.
| Model | A23 PLUS TG ARGB BLACK |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 479mm x 220mm x 450mm |
| Form Factor | Mini Tower |
| Motherboard Support | Micro ATX, Mini ITX Supports BTF Motherboards |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x 3.5mm Headphone Jack 1 x 3.5mm Mic Jack 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5" / 2.5" Combo: 2 3.5": 0 2.5": 1 |
| Expansion Slots | 5 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: None Side: None |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 165mm GPU Length: 380mm PSU Length: 210mm |
| Weight | 8.90 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS A23 PLUS ARGB Tempered Glass Mini Tower Micro ATX Case — Black
- Mini Tower Micro ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side & Front Panels
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Audio / 1 x 3.5mm Mic Jack
- 2 x 3.5" / 2.5" Combo Drive Bays
- 1 x 2.5" Drive Bay
- Up to 7 x 120mm Fans / Up to 4 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 165mm
- GPU Clearance: Up to 380mm
- Supports BTF Hidden Connector Motherboards
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90DC00K0-B19010
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,790








