Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ASUS Prime AP303 - Tempered Glass Panel
Compact Frame. Massive Potential.
The ASUS Prime AP303 is a compact 44-liter ATX chassis that accommodates 360mm radiators up to 60mm thick and graphics cards up to 360mm long. It features a graphics card bracket and holder to keep cards firmly mounted, plus an internal power cable that delivers 15 amperes to maintain stable power delivery for high-end PC builds.
Exceptional Space Efficiency
The AP303 is designed to maximize internal space, enabling installation of graphics cards up to 360mm long, radiators up to 360mm long and ATX power supplies up to 180mm long.
Superior Stability Under Heavy Loads
Alongside the graphics card holder is a graphics card bracket that supports GeForce RTX 50 Series graphics cards from 310mm to 360mm long. It securely mounts the graphics card with screws, reducing sagging and movement.
Efficient Cooling
With support for up to 360mm radiators and up to seven fans, the AP303 is primed to deal with the thermal scenarios of high-performance hardware.
Quasi-Filter Mesh Panels
Metallic quasi-filter mesh panels are designed to enhance airflow and minimize dust ingress, delivering both performance and protection in a sleek style.
Pioneering Cable for High-End Systems
The UL-certified internal power cable delivers 15 amperes of current to ensure stable operation for high-end systems with a 1200W power supply.
USB Type-C Support
AP303 includes one 20Gbps Type-C port and two USB 3.0 ports for future-ready and backward-compatible connectivity.
Unified Front I/O Header
A thoughtful header design makes connecting Front Input/Output (FIO) components to the motherboard easy.
Organized Cabling
A 34mm-wide compartment behind the motherboard provides ample space to neatly organize cables, despite the relatively compact dimensions of the chassis.
Tool-Free Side Panels
The side panels of the AP303 use a simple but secure clip mechanism to attach to the case. This makes them easy to remove, providing easy access to the interior of the chassis.
Multiple Colors and Styles
The AP303 is available in either black or white, giving you options to create a rig that blends in or stands out. In addition, the tempered glass side panel version provides an elegant appearance, whereas the mesh side panel version boosts airflow efficiency and thermal performance.
| Model | PRIME AP303 TG BLACK |
| Colour | Black |
| Lighting | None |
| Materials | Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 425mm x 215mm x 485mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C 1 x Headphone / Mic Combo 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5" / 2.5" Combo: 1 3.5": 0 2.5": 2 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: None Top: 3 x 120mm / 3 x 140mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm fan included) Bottom: 3 x 120mm Side: None |
| Radiator Support | Front: None Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 165mm GPU Length: 360mm PSU Length: 180mm |
| Weight | 7.80 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
ASUS PRIME AP303 Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x USB Type-C 20Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Audio / Mic Combo Jack
- 1 x 3.5" / 2.5" Combo Drive Bay
- 2 x 2.5" Drive Bays
- Up to 7 x 120mm Fans / Up to 3 x 140mm Fans
- Includes 1 x 120mm Fan
- Up to 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 165mm
- GPU Clearance: Up to 360mm
- Quasi-Mesh Front & Right Side Panels
- Removable Top & Bottom Dust Filters
- Integrated GPU Bracket (310mm to 360mm)
- 2 Year Warranty
- Product Code: 90DC00V0-B39010
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,905








