Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The ASUS Prime AP201 is a breakthrough in microATX chassis design, delivering a high-performance platform that invites 360 mm AIO coolers and graphics cards up to 338 mm long, all within a compact 33-liter space. Tool-free side panels with a quasi-filter mesh also provide easy access and enhanced airflow, and they complete a tasteful, minimalist aesthetic that can be the centerpiece of any DIY PC build. The AP201 mesh design is comprised of over 57,000 precision-machined 1.5mm holes, structured to increase airflow, reduce dust ingress, and collectively provide a compelling view of the components within your build. With support for 280 and 360mm radiators and up to 6 fans, the AP201 is primed to deal with the thermal onslaught of high-performance hardware. The two 120 mm fan mounts at the bottom of the AP201 include a dust filter that can be removed for easy cleaning, or to enhance airflow even further. Despite its compact size, the AP201 supports standard ATX power supplies up to 180 mm long, graphics cards up to 338 mm long, custom liquid cooling setups, and a spread of storage devices. Instead of making you wrestle with screws or potentially awkward hinges, the side panels of the AP201 both use a simple but secure clip mechanism to attach to the case. This makes them easy to remove when you want to access the interior of the chassis, and resistant to being accidentally dislodged. The AP201 features an extended motherboard tray with strategically placed cutouts and a 32 mm gap, giving builders ample room to tuck cables out of sight and create a clean aesthetic for their DIY PC. In addition to two Type-A USB 3.2 Gen 1 ports, the front panel of the AP201 also features a Type-C port that is rated for USB 3.2 Gen 2. Compatible microATX ASUS motherboards such as the TUF Gaming B660M Plus or ROG STRIX B660-G can use this port to enjoy transfer speeds of up to 10 Gbps.
| Model | AP201/BLK/MESH |
| Colour | Black |
| Lighting | None |
| Materials | Steel |
| Dimensions | 205mm x 350mm x 460mm |
| Form Factor | Mini Tower |
| Motherboard Support | Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 |
| Side Panel | Vented |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 4 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm |
| Radiator Support | Front: None |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 5.80 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS Prime AP201 Mini Tower Micro ATX Case — Black
- Mini Tower Micro ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Mesh Side and Front Panels
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x 3.5mm Audio Jack, 1 x 3.5mm Mic Jack
- 3 x 2.5" / 3.5" Drive Bays
- 1 x 2.5" Drive Bay
- Up to 6 x 120mm Fans / Up to 4 x 140mm Fans
- Includes 1 x 120mm Fan
- Up to 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 170mm
- GPU Clearance: Up to 338mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90DC00G0-B39000
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,790






