Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
| Model | C8 CURVED WOOD |
| Colour | Black |
| Lighting | None |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass, Wood |
| Dimensions | 476mm x 303mm x 464mm |
| Form Factor | Full Tower |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In Combo 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 0 3.5": 1 2.5": 2 |
| Expansion Slots | 8 |
| Fan Support | Front: None Top: 3 x 120mm / 3 x 140mm / 2 x 160mm Back: 1 x 120mm / 1 x 140mm Bottom: 3 x 120mm / 3 x 140mm / 2 x 160mm Inside: 3 x 120mm / 2 x 140mm |
| Radiator Support | Front: None Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Inside: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 175mm GPU Length: 440mm PSU Length: 210mm |
| Weight | 10.78 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Antec CONSTELLATION C8 CURVE WOOD Tempered Glass Dual Chamber Full Tower E-ATX Case — Black
- Fish-Tank Design with Curved Corner
- Dual Chamber Full Tower E-ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side and Front Panels
- Walnut Wood Trim
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 1 x 3.5" Drive Bays
- 2 x 2.5" Drive Bays
- Up to 10 x 120mm Fans / Up to 8 x 140mm Fans
- Up to 3 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 175mm
- GPU Clearance: Up to 440mm
- 2 Year Warranty
- Product Code: C8 CURVED WOOD
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,156







