Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The VX310 ARGB features a mesh front panel and a tempered glass side panel, combining high-performance airflow with a stunning view of your build. Engineered with a full mesh front panel to deliver high airflow and showcase internal ARGB lighting. All-round airflow paths provide highly efficient cooling. Air intakes at the front ensure outstanding heat dissipation.
| Model | VX310 ARGB |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 370mm x 205mm x 414mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x USB 2.0 Type-A 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button 1 x LED Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 0 3.5": 1 2.5": 3 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm (3 x 120mm ARGB fans included) Top: 2 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: 2 x 120mm Side: None |
| Radiator Support | Front: None Top: 240mm / 120mm Back: 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 165mm GPU Length: 320mm PSU Length: 160mm (325mm without HDD cage) |
| Weight | 3.65 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Antec VX310 ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 2 x USB 2.0 Type-A Port
- 1 x 3.5mm Audio Jack, 1 x 3.5mm Mic Jack
- 1 x 3.5" Drive Bays
- 3 x 2.5" Drive Bays
- Up to 8 x 120mm Fans / Up to 2 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 240mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 165mm
- GPU Clearance: Up to 320mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: VX310 ARGB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





