Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NX410 Black/White mid-tower gaming case effortlessly combines a bevy of in-demand features: USB 3.0 connectivity, ample storage drive bays, room for expansion, and includes one ARGB LED fans in both front and rear. With support for up to a 360 mm liquid cooling radiator in front and 280 mm on top, NX410 Black/White is easy to build with and easy to cool. Just a single press to change the front panel’s ARGB lighting effect at will.
| Model | NX416L |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 471mm x 218mm x 486mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In Combo 1 x Power Button 1 x LED Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 2 3.5": 0 2.5": 3 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm / 2 x 160mm (includes 2 x 160mm ARGB fans) Top: 3 x 120mm / 3 x 140mm Back: 1 x 120mm (includes 120mm ARGB fan) PSU Shround: 2 x 120mm Side: 2 x 120mm |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm PSU Shroud: None Side: 240mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 165mm GPU Length: 415mm (390mm with front fan / 280mm with side radiator) PSU Length: 240mm |
| Weight | 6.40 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Antec NX416L ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB Type-C 5Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 3.5" / 2.5" Combo Drive Bay
- 3 x 2.5" Drive Bays
- Up to 11 x 120mm Fans / Up to 5 x 140mm
- Supports up to 2 x 160mm Fans
- Includes 2 x 160mm & 1 x 120mm ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm + 1 x 240mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 165mm
- GPU Clearance: Up to 415mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: NX416L
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,164








