Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The FSP M340 ARGB ATX Gaming Chassis is a sleek and modern mid-tower case designed for gamers who want both high performance and stunning aesthetics. Featuring dual front and side tempered glass panels, this case offers a clear view of your high-end components and RGB lighting, turning your setup into a visual masterpiece. Equipped with four pre-installed 120mm ARGB fans—including three reverse fans on the side—the M340 ensures optimal airflow while delivering an immersive light show. Its user-friendly design makes it an excellent choice for both seasoned builders and first-time PC enthusiasts.
| Model | M340-BA |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 434mm x 218mm x 454mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x USB 2.0 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 1 3.5": 0 2.5": 1 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: None Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm (includes 120mm ARGB fan) Bottom: 2 x 120mm Side: 3 x 120mm (includes 3 x 120mm reverse airflow ARGB fans) |
| Radiator Support | Front: None Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: None Side: 240mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm GPU Length: 425mm PSU Length: 220mm |
| Weight | 6.20 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
FSP M340 ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Fish-Tank Design for Maximum Visibility of Interior
- Mid Tower ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Front & Side Panels
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 1 x USB Type-C 5Gb/s Port
- 1 x USB 2.0 Port
- 1 x 3.5mm Audio Jack, 1 x Mic Jack
- 1 x 3.5" / 2.5" Combo Drive Bay
- 1 x 2.5" Drive Bays
- Up to 9 x 120mm Fans / Up to 2 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 1 x 360mm + 1 x 240mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 170mm
- GPU Clearance: Up to 425mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: M340-BA
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R1,164



