Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PLEASE TAKE NOTE:- This case is large and heavy, and a courier surcharge will apply outside of main centers within Gauteng.
COSMOS ALWAYS LEADING
SLIDING MOTHERBOARD TRAY
Sliding tray design to free up the space inside the case and enable seamless system reconfiguration between air and liquid cooling layouts. Builders can also fine-tune the distance between GPU and side panels with ease – whether to optimize airflow or highlight GPU upfront
SLIDING ADJUSTABLE FAN BRACKET
Adjustable to accommodate case fans in different sizes, and the sliding design allow users to easily move the fans closer to heat spots for better airflow to cool down the system.
OPTIMIZED THERMAL ARCHITECTURE
Pre-installed dual extra-thick 200x38mm fans. Accommodate 15 fans at most and support radiator size up to 420mm to ensure ultra-high airflow and versatile cooling flexibility for any build
MAXIMIZED COMPATIBILITY & SPACE
Support E-ATX/EEB motherboards, 400mm GPUs, and 240mm PSUs. Tool-free bays support up to 7 drives for effortless expansion. Provide builders with uncompromised platform for wide-open FreeForm creation.
| Model | C700-KGNN-S00 |
| Colour | Black, Silver |
| Lighting | ARGB |
| Materials | SGCC, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 669mm x 330mm x 639mm |
| Form Factor | Full Tower |
| Motherboard Support | EEB, E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX Supports Back Connector Motherboards |
| Front I/O | 4 x USB 3.2 Gen 1 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 1 x Headphone / Mic Combo 1 x Power Button 1 x Reset Button 1 x LED Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5" / 2.5" Combo: 2 3.5": 0 2.5": 0 |
| Expansion Slots | 8 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm / 2 x 200mm (2 x 200mm fans included) Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm / 2 x 180mm / 2 x 200mm Back: 3 x 120mm (1 x 120mm fan included) Bottom: 3 x 120mm / 2 x 140mm / 2 x 180mm / 2 x 200mm Side: 3 x 120mm / 3 x 140mm / 2 x 180mm / 2 x 200mm |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm (max 93mm thick) Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm (max 93mm thick) Back: None Bottom: None Side: 420mm / 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm / 3x360mm (max 80mm thick) |
| Clearances | CPU Cooler: 186mm GPU Length: 400mm PSU Length: 240mm |
| Weight | 27.50 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Cooler Master COSMOS ALPHA ARGB Tempered Glass Full Tower E-ATX Case — Black
- Full Tower E-ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- 4 x USB Type-A 5Gb/s Port
- 2 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Audio / Mic Combo Jack
- 2 x 3.5" / 2 x 2.5" Combo Drive Bays
- Up to 15 x 120mm Fans / Up to 10 x 140mm Fans
- Up to 6 x 180mm Fans / Up to 8 x 200mm Fans
- Includes 2 x 200mm & 1 x 120mm Fans
- Supports 3x360mm Radiator
- Up to 1 x 420mm & 2 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 186mm
- GPU Clearance: Up to 400mm
- Integrated GPU Support
- Removable Dust Filters
- Sliding Motherboard Tray & Fan Brackets
- Supports Back Connector Motherboards
- 2 Year Warranty
- Product Code: C700-KGNN-S00
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
- R8,198
-
R7,149








