Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR 3000D RGB AIRFLOW presents a mid-tower ATX chassis with an efficient high-airflow design, including three pre-fitted CORSAIR AR120 RGB fans that deliver outstanding cooling and vibrant lighting effects. Compact yet efficient, the 3000D Series has excellent potential for expansion without being cumbersome. Fan mounts feature wider cutouts, allowing fan placement customization and flexibility. Plenty of room for a roof radiator and fans without contacting your high-end memory modules. Light up your build as soon as you plug in with three AR120 RGB fans, connecting to compatible motherboards using a standard 5V motherboard ARGB header - no controller necessary. The 3000D Series accommodates your high-powered system with room to comfortably install a four-slot graphics card up to 360mm in length. Two 120mm fan mounts on top of the PSU shroud let you install fans to direct airflow straight to your GPU. An optimized steel front panel delivers massive airflow to your system for maximum cooling. Fits up to 2x 2.5in SSDs or 3.5in HDDs to store your games and media. Showcase your internal components behind a beautiful tempered glass side panel with easy tool-free attachment and detachment.
| Model | CC-9011255-WW |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass, Plastic |
| Dimensions | 466mm x 230mm x 462mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.1 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair 3000D RGB AIRFLOW Edition Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Product Code: CC-9011255-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,929







