Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Capture everyone’s attention with the CORSAIR 5000T unique contoured design, ready to house a picture-perfect system with reverse connection motherboard compatibility.
STRIKING CONTOURS: Make a striking impression with this sleek, uniquely contoured chassis. Builder-friendly features help your build reach its full potential, ensuring it's as impressive on the inside as it is on the outside.
50 SERIES READY: Pair a next-gen GPU with quality CORSAIR components for top-shelf performance and no hassles, right out of the box.
HUGE COOLING POTENTIAL: The spacious interior accommodates up to 10x 120mm or 4x 140mm cooling fans, as well as multiple 60mm-thick radiators, including up to a 360mm in front or side and a 360mm push/pull in the roof.
REMOVABLE FRONT AND ROOF AIRFLOW PANELS: Mesh panels are optimized for high airflow with a unique design that maximizes venting, easily removable for quick access.
TWO CONVENIENT TOOL-FREE HINGED SIDE PANELS: Enjoy easy access with one hinged tempered glass panel that shows off your system, and one hinged steel panel on the other side.
CORSAIR RAPIDROUTE CABLE MANAGEMENT SYSTEM: Route your cables quickly and easily through a hidden channel, with a roomy 46mm of space behind the motherboard.
REVERSE MOTHERBOARD SUPPORT: Validated for use with ASUS BTF, MSI Project Zero, and Gigabyte Project Stealth motherboards featuring connections on the back of the board, so your view isn’t spoiled by cables.
A BREEZE TO BUILD IN: With a modern design approach to a mainstream PC format, the 5000T Series has the convenient features to take the hassle out of your build.
REUSABLE SCREW BOX: Never lose an important screw again thanks to the included reusable screw box holding everything you need securely locked away.
DOUBLESHOT GROMMETS: Enjoy frustration-free cable installation with soft rubber inner grommets for easy cable passthrough and hard rubber outers that securely hold the grommet in place.
QUICKTURN FAN SCREWS: As robust and secure as traditional screws, CORSAIR QuikTurn fan screws make adding fans to your system a breeze, useful when you’re filling up a case this size.
WIDE COOLING FLEXIBILITY: Customize your cooling setup with room for up to 10x 120mm fans, plus versatile radiator mounting options including up to dual 360mm radiators.
MODERN FRONT PANEL I/O: Puts your connections within easy reach, including a USB 3.2 Gen 2 Type-C Port, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, and a combination audio/microphone jack.
| Model | CC-9011298-WW |
| Colour | Black |
| Lighting | None |
| Materials | Steel, Tempered Glass, Plastic |
| Dimensions | 560mm x 251mm x 530mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | E-ATX |
| Front I/O | 4 x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 (or 3 vertical) |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm |
| Radiator Support | Front: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 14.04 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair 5000T Tempered Glass Mid Tower E-ATX Case — Black
- High Air Flow Design To Keep Components Cool
- Supports Corsair RapidRoute Cable Management
- Mid Tower E-ATX Form Factor
- Colour: Black
- Tempered Glass Side Panel
- Supports Vertically Mounted Graphics Card
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 4 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 2.5" / 3.5" Combo Drive Bays
- 3 x 2.5" Drive Bays
- Combo Controller Tray / 2 x 2.5" Drive Tray
- Up to 10 x 120mm / 4 x 140mm Fans
- Supports up to 2 x 360mm Radiators
- Cooler Clearance: Up to 170mm
- GPU Clearance: Up to 450mm
- Supports Reverse BTF Motherboards
- 2 Year Warranty
- Product Code: CC-9011300-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R4,366

