Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Carbide Series SPEC-OMEGA RGB is a mid-tower PC case with striking angular looks and a tempered glass side panel. A front panel tempered glass window and iCUE software-controlled RGB lighting make this the ultimate SPEC.
| Model | CC-9011141-WW |
| Colour | White |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel |
| Dimensions | 495mm x 232mm x 516mm |
| Form Factor | ATX |
| Motherboard Support | ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.0 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm (1 x RGB LED fan included) / 2 x 140mm |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 7.75 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair Carbide SPEC-OMEGA RGB Mid Tower Gaming Case — White
- Product Code: CC-9011141-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R2,158






