Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR Carbide Series 678C is a mid-tower ATX case optimized for quiet operation, blending sophisticated style and a plethora of versatile cooling and storage options. High-density EVA foam in the side, front and roof panels dampens noise from all your components – or switch to the included dust filter roof panel when airflow is your top priority. A PWM fan repeater controls three included SP140 PWM fans with room to power three more. Reduce fan speed when you want keep your system quiet, or increase when you want to push its performance, all from a single 4-pin PWM header on your motherboard. Install up to 1x 5.25in, 6x 3.5in and 3x 2.5in drives. A versatile HDD/ODD design includes six modular trays that can be moved to eight mounting locations to give you the exact layout you want.
| Model | CC-9011170-WW |
| Colour | White |
| Lighting | None |
| Materials | Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 549mm x 239mm x 497mm |
| Form Factor | ATX |
| Motherboard Support | ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.1 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 1 |
| Expansion Slots | 7 + 2 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 13.06 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair Carbide Series 678C Mid Tower ATX Case — White
- Product Code: CC-9011170-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R7,815










