Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR Crystal Series 570X RGB Mirror Black is a premium mid-tower PC case enclosed in four panels of immaculate mirrored tempered glass, putting every component of your build on display. Stunning looks and sharp style combine to provide an unobstructed view into your system when backlit, and a mirror finish when not. Light up your build with brilliant LED effects from three SP120 RGB LED fans and included LED controller. Choose from dozens of preset colors and effects, or add a CORSAIR Lighting Node PRO (sold separately) for complete control in CORSAIR LINK software. Unique to the 570X RGB mirror black, synchronize your RGB fans with included case lighting. Room for up to six case fans, and fully compatible with 360mm, 280mm, and 120mm radiators. Removable fan trays in the front and roof make installation easy and a vertical GPU mount (PCIe riser cable not included) lets you put your graphics card on show. Featuring a super-speed USB 3.1 Type-C port and additional connections for all modern peripherals. Cable routing channels with included velcro cable straps for clean cable management.
| Model | CC-9011126-WW |
| Colour | Mirror Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 480mm x 234mm x 512mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX |
| Front I/O | 1 x USB 3.0 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm RGB included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 10.9 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair Crystal Series 570X RGB Mid Tower ATX Case — Mirror Black
- Product Code: CC-9011126-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R3,095








