Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR iCUE 4000D RGB AIRFLOW QL Edition Mid-Tower Case includes four pre-installed QL120 RGB fans and an iCUE Lighting Node CORE, in a stunning all-white 4000D AIRFLOW case. With amazing out-of-the-box lighting and cooling, the 4000D RGB AIRFLOW QL Edition provides outstanding system airflow in a stylish all-white finish of an award-winning case. Equipped with four premium iCUE QL120 RGB fans boasting 136 individually addressable RGB LEDs, your build will radiate even more spellbinding colors and unparallel lighting effects, while reaching speeds of up to 1,500 RPM. With four distinct light loops per fan, your lighting will look spectacular from any angle. Harness the power of iCUE with included iCUE Lighting Node CORE RGB Lighting Controller to control and synchronize RGB lighting for up to six fans. Create amazing system-wide light shows, all with a single controller that fits in the palm of your hand. An optimized steel front panel delivers massive airflow to your system for maximum ventilation and cooling. Cable management made fast and simple. Route your major cables through a single channel, with a roomy 25mm of space behind the motherboard for all your cables, making a clean-looking build easier than ever. A spacious interior fits up to 6x 120mm or 4x 140mm cooling fans, along with multiple radiators including a 360mm in front and 280mm in the roof. The modern front panel I/O panel includes a USB 3.1 Type-C Port, USB 3.0 port, and a combination audio/microphone jack. Show off your high-profile components and RGB lighting with an easy slide-on, slide-off attach method. No tool, no hassle.
| Model | CC-9011232-WW |
| Colour | True White |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass, Plastic |
| Dimensions | 453mm x 230mm x 466mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | E-ATX |
| Front I/O | 1 x USB 3.1 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 + 2 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm |
| Weight | 8.35 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair iCUE 4000D RGB Airflow QL Edition Tempered Glass Mid Tower ATX Case — True White
- High Air Flow Design To Keep Components Cool
- Mid Tower ATX Form Factor
- Tempered Glass Side Panel
- Supports Vertically Mounted Graphics Card
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 1 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 2 x 2.5" Drive Bays
- 2 x 3.5" / 2.5" Combo Drive Bays
- Up to 6 x 120mm Fans / Up to 4 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Supports up to 360mm Radiator
- Cooler Clearance: Up to 170mm
- GPU Clearance: Up to 360mm
- 2 Year Warranty
- Product Code: CC-9011232-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R4,198





