Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The CORSAIR iCUE 7000X RGB full-tower ATX case puts your build on display behind three tempered glass panels, with room for up to three simultaneous 360mm radiators, hidden cable management, and four included CORSAIR SP140 RGB ELITE fans.
Even in cases as big as these, it's the little things that make all the difference. From flexible storage and cooling options to tool-free swing-out side panels and clean cable management, every element of the 7000 Series helps you make your most ambitious build a reality.
The iCUE 7000X RGB and CORSAIR iCUE software offer best-in-class smart case technology. iCUE enables easily customizable RGB lighting and user adjustable fan speed control for up to six fans. The COMMANDER CORE XT is more than just a lighting and fan controller for up to six fans. It can be expanded to monitor temperatures (two temp monitor sensors included) and even tie-into other iCUE devices like the LS100 Lighting Strips or RGB LED Lighting PRO Expansion kits.
Three sturdy 4mm thick tempered glass panels offer a full view of your system. Put the spotlight on your graphics card with an innovative vertical GPU mount, big enough to fit today's most powerful graphics cards with plenty of room for airflow. A removable, customizable windowed PSU shroud shows off the heart of your system. Remove the panel, add vinyl graphics, laser-etch your own logo, or add backlighting to make your rig stand out. Quickly and easily route your major cables through a single hidden channel, with a roomy 25mm of space behind the motherboard for all of your cables, easily concealed by a hinged steel door.
Puts your connections within easy reach, including a USB 3.1 Type-C Port, 4x USB 3.0 port, and a combination audio/microphone jack.
Over 80L in volume, the 7000 series is 40% to 60% larger than a standard mid-tower case, which gives you space for endless possibilities. A spacious interior fits up to 12x 120mm or 7x 140mm cooling fans. Up to three simultaneous 360mm radiators (roof, side, front), two simultaneous 420mm radiators (roof, front), or even a 480mm radiator (side) means you can design your dream loop.
| Model | CC-9011226-WW |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | Steel, Tempered Glass, Plastic |
| Dimensions | 550mm x 248mm x 600mm |
| Form Factor | Full Tower |
| Motherboard Support | E-ATX |
| Front I/O | 4 x USB 3.0 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 8 + 3 |
| Fan Support | Front: 4 x 120mm / 3 x 140mm (3 x 140mm RGB fans included) |
| Radiator Support | Front: Up to 480mm |
| Clearances | CPU Cooler: 190mm |
| Weight | 19.8 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair iCUE 7000X RGB Tempered Glass Full Tower E-ATX Case — Black
- Product Code: CC-9011226-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R5,156








