Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The FSP M580 showcases a panoramic tempered glass design and adopting a rounded chamfer design, offering an exclusive exterior to highlight your system's potential while consistently enhancing the gaming atmosphere. Featuring four sets of powerful ARGB fans, all controllable via the motherboard, this setup delivers stunning lighting effects while optimized cooling ensures peak system performance and stability. The side features triple reverse ARGB fans with PWM controller, while the rear is equipped with a PWM ARGB fan. Supporting ATX (back-connect motherboard), M-ATX, and Mini-ITX motherboards, the M580 case accommodates graphics cards up to 445mm and radiator up to 360mm, providing the flexibility for an immersive, unrestricted gaming experience. The seamless curved glass ensures stunning aesthetics from both the front and side views. The M580 offers a spacious design, accommodating all your current gear while leaving room for future upgrades.
| Model | M580-WA |
| Colour | White |
| Lighting | ARGB |
| Materials | SPCC, Tempered Glass |
| Dimensions | 460mm x 285mm x 398mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX, Micro ATX, Mini ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 1 / 2 3.5": 1 2.5": 1 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: None Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm (1 x 120mm ARGB fan included) Bottom: 3 x 120mm / 2 x 140mm Inside: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm ARGB fans included) |
| Radiator Support | Front: None Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: 120mm Bottom: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Inside: None |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm GPU Length: 445mm PSU Length: 240mm |
| Weight | 7.50 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
FSP M580 ARGB Tempered Glass Dual Chamber Mid Tower ATX Case — White
- Fish-Tank Design for Maximum Visibility of Interior
- Dual Chamber Mid Tower ATX Form Factor Case
- Supports Rear Connector Motherboards
- Colour: White
- Tempered Glass Side and Front Panels
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x USB Type-C 5Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Audio Jack, 1 x 3.5mm Mic Jack
- 2 x 2.5" / 1 x 3.5" Drive Combo Bay
- 1 x 3.5" Drive Bay
- 1 x 2.5" Drive Bay
- Up to 10 x 120mm Fans / Up to 6 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 2 x 360mm Radiator Support
- Cooler Clearance: Up to 160mm
- GPU Clearance: Up to 445mm
- 1 Year Warranty
- Product Code: M580-WA
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,106






