Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
GPU-Focused Air Guide Ramp
Channels airflow directly to graphics card intake.
Precision Aerodynamic Design
Optimized airflow delivers efficient GPU cooling.
Semi-Open Frame Access
Easier upgrades and improved cooling efficiency.
Highly Adjustable GPU Support
Neatly hidden bracket stabilizes heavy GPUs.
Dual 180mm H18 Fans
Maximum airflow capacity for high-end GPUs.
Triple-Groove FDB Bearings
Long-lasting, whisper-quiet fan operation.
Stone-Textured Front Panel
Minimalistic stone-textured finish for premium aesthetic.
| Model | HVN-CA-BF360-03 |
| Colour | White |
| Lighting | None |
| Materials | SGCC sheet metal, tempered glass, ABS, Nylon, Silicon, Zinc alloy, NdFeB magnets |
| Dimensions | 515mm x 254mm x 523mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, Micro ATX, Mini-ITX |
| Front I/O | 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C 1 x Headphone Out/Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5" / 2.5" Combo: 3 / 6 3.5": 2 2.5": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 2 x 180mm (2 x 180mm fans included) Top: 3 x 120mm / 2 x 140mm / 2 x 180mm Back: 1 x 120mm / 1 x 140mm (1 x 140mm fan included) Bottom: None Side: None |
| Radiator Support | Front: None Top: 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Back: None Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 195mm GPU Length: 410mm PSU Length: 260mm |
| Weight | 14.79 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
HAVN BF 360 FLOW Tempered Glass Mid Tower E-ATX Case — White
- Mid Tower E-ATX Form Factor
- Colour: White
- Stone-Textured Front Panel
- Tempered Glass Side Panel
- Semi-Open Frame Access for Easy Upgrades
- SimpliCable Routing System for Cleaner Builds
- 1 x USB Type-C 10Gb/s Port
- 2 x USB Type-A 5Gb/s Ports
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 6 x 2.5" / 3 x 3.5" Combo Drive Bays
- Up to 6 x 120mm Fans / 3 x 140mm Fans
- Up to 4 x 180mm Fans
- Includes 2 x 180mm & 1 x 140mm Fan
- Includes 6-Port PWM Fan Repeater
- Supports up to 1 x 360mm Radiator
- Cooler Clearance: Up to 195mm
- GPU Clearance: Up to 410mm
- Built-in Adjustable GPU Support
- Includes ESD-Safe Gloves - No More Fingerprints
- 1 Year Warranty
- Product Code: HVN-CA-BF360-03
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R3,021








