Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The 103 produces gamer vibes with its pinstripe design and sharp exterior. It’s an opportunity to feel your own style and build a stunning rig. The InWin logo radiates with addressable RGB lighting effects. It’s controlled and synced with your motherboard software to customize your PC. The 103’s tempered glass side panel can be easily removed by pulling the tabs and lifting up. The tinted glass with pinstripe design enhances your system’s visual appearance, and allows users to admire their builds inside and out. The 103 supports up to 6 fans and can accommodate radiators at the rear, side and bottom. This extremely flexible interior structure allows the users to have optimal cooling performance. The top PSU chamber makes the system cleaner and creates an ideal area for better airflow without interfering with the motherboard and graphics card.
| Model | IW-103-White |
| Colour | White |
| Lighting | RGB |
| Materials | SECC, ABS, PC, Tempered Glass |
| Dimensions | 446mm x 227mm x 480mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.0 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: None |
| Radiator Support | Front: None |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm |
| Weight | 7.31 kg |
InWin 103 Mid Tower ATX Case — White
- Product Code: IW-103-White
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R1,807





