Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
This fine aluminium structure makes the perfect contrast to the tinted glass on the front and top panels. Indulge yourself in this exquisite combination to showcase a simple, yet elegant system aesthetic. The tinted tempered glass side panel is the window to the soul of your system. Use this convenient and screwless quick-release design to remove the side panel by simply pressing a button! Small details matter to us! The high-quality aluminium panels and power button are presented with a delicate classic hairline finish and all the edges are beautifully polished with a diamond cut to prevent scratches. To top it off, the tempered glass side panel is embellished with an InWin logo engraved on an exquisite metal badge. 315 is a Mid Tower but supports up to E-ATX motherboard (12” x 13”) and can accommodate multiple 2.5” / 3.5” storage devices at the same time. The 315 can accommodate three fans at the bottom, three fans at the top and one rear fan for efficient cooling solutions. You can also install liquid cooling radiators instead. The choice is yours! Pre-installed Luna AL120 high performance, ARGB cooling fan will provide powerful cooling performance, while reflecting ARGB lighting through its crescent white fan blades. Graphics cards keep getting bigger and heavier! InWin has found a solution and developed a versatile graphics card holder design to keep your GPU from sagging and to protect your system!
| Model | IW-CS-315BLK-1AL120 |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | Aluminium, SECC, Tempered Glass |
| Dimensions | 480mm x 215mm x 487mm |
| Form Factor | Mid-Tower |
| Motherboard Support | E-ATX |
| Front I/O | 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: None |
| Radiator Support | Front: None |
| Clearances | CPU Cooler: 160mm |
| Weight | 12.3 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
InWin 315 RGB Tempered Glass Mid-Tower E-ATX Case — Black
- Product Code: IW-CS-315BLK-1AL120
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R4,431






