Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Dazzle your foes with the Raidmax X616 ARGB Gaming Chassis and its unique hexagonal frontal design with dual 200mm ARGB fans preinstalled. This chassis supports ATX and ITX form factors and offers clearance for GPU’s with lengths of up to 355mm and CPU Coolers with a height of up to 170mm.
| Model | X616TBF |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Dimensions | 420mm x 220mm x 464mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX |
| Front I/O | 1 x USB 3.0 2 x USB 2.0 1 x Headphone Out 1 x Mic In 1 x Power Button 1 x Reset Button 1 x Fan Control Button |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 3.5"/2.5" Combo: 1 3.5": 1 2.5": 2 |
| Expansion Slots | 7 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 3 x 140mm / 2 x 200mm (2 x 200mm ARGB fans included) Top: 2 x 120mm / 2 x 140mm Back: 1 x 120mm / 1 x 140mm (1 x 120mm fan included) Bottom: None Side: None |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm / 280mm / 240mm / 140mm / 120mm Top: Up to 120mm Back: Up to 120mm Bottom: None Side: None |
| Clearances | CPU Cooler: 170mm GPU Length: 355mm PSU Length: 170mm |
| Weight | 5.3 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Raidmax MESHIAN X616 ARGB Tempered Glass Mid Tower ATX Case — Black
- Product Code: X616TBF
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





