Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The View 28 RGB Mid-Tower Chassis features a transparent gull-wing window, advanced floating GPU mounting system with an optional PCI-e riser cable, and a built-in power supply cover for clean cable management. The tinted front panel with a controllable RGB LEDs matrix gives users a clean look whilst adding incredibly stunning visual perspective to the system. The View 28 RGB supports all high-end PC hardware, graphic cards, and air/liquid cooling solutions. Build your ultimate PC chassis with the Thermaltake View 28 RGB. Unlike any other cases on the market, the enlarged window panel with wraparound design permits you to admire every component in your build either from the left side or from the top. See the vision of next generation PC chassis with the View 28 RGB.
| Model | CA-1H2-00M1WN-00 |
| Colour | Black |
| Lighting | RGB |
| Materials | SPCC |
| Dimensions | 505mm x 200mm x 493mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.0 |
| Side Panel | L-Shape Window |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 8 + 2 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm |
| Clearances | CPU Cooler: 155mm |
| Weight | 6.7 kg |
Thermaltake View 28 RGB Mid Tower ATX Case with L-Shape Window — Black
- Product Code: CA-1H2-00M1WN-00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






