Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PWM air cooling solution with a 12cm ARGB fan with translucent fan blades that can be controlled using Addressable RGB motherboard or LED control button. Powered by Heat Core Touch Technology (HCTT) with 4 ultra-efficient thermal heat pipes. Black coating on fins increases heat dissipation area and improves efficiency of dissipation.
ADDRESSABLE RGB COMPATIBLE: Access 16.8 million colors using compatible Addressable RGB motherboards including ASUS Aura Sync and MSI Mystic Light Sync as well as Gigabyte RGB Fusion motherboards using 3-Pin XWD connector.
EQUIPPED WITH 12CM ARGB FAN: Comes equipped with a 12cm ARGB fan to add a stylish flair to your rig. Translucent fan blades allow you to fully appreciate the beauty of this cooler's RGB lighting.
HEAT CORE TOUCH TECHNOLOGY (HCTT): Four ultra-efficient thermal heat pipes provide a perfectly flat and smooth surface to maximize contact surface area. This allows for minimal heat transfer loss while in direct contact with the CPU to increase the efficiency of heat dissipation.
PWM HIGH-PRESSURE FAN: 120mm high-pressure fan provides a stronger airflow to push heat away from the aluminum fins faster.
HIGH EFFICIENCY FINS: Upgraded high efficiency aluminum fins for maximum thermal performance. Black thermal coating on fins increases the cooler’s thermal conductivity and heat dissipation capabilities.
| Model | Rave 4 ARGB |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA115x, LGA775 AMD: AM5, AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2, FM1 |
| Cooler Height | 135mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4x 6mm |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 900 - 1800 RPM |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 125mm x 80mm x 135mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
AeroCool RAVE 4 ARGB CPU Heatsink and Fan, 120mm — Silver
- Tower Cooler with 120mm ARGB Fan
- Colour: Black
- HCTT Heat Core Touch Technology
- Thermal Capacity: 130w TDP
- Fan Speed: 900 - 1800 RPM
- Airflow: 58.0 CFM (Max)
- Static Pressure: 1.60 mmH20 (Max)
- Intel Sockets: LGA1700, LGA1200, More
- AMD Sockets: AM5, AM4, More
- 2 Year Warranty
- Product Code: ACTC-RV30417.02
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R437








