Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PWM air cooling solution powered by Heat Core Touch Technology (HCTT) with 3 ultra-efficient thermal heat pipes. Comes equipped with high efficiency fins for more effective heat dissipation.
Heat Core Touch Technology (HCTT): Capable of mounting single 120mm fan configurations and works with most current motherboard designs. Three heatpipes and a perfectly flat surface ensure faster and more efficient heat transmission to the fins for heat dissipation.
PWM High-Pressure Fan: 120mm high-pressure fan provides a stronger airflow to push heat away from the aluminum fins faster.
High Efficiency Fins: Upgraded high efficiency fins for maximum thermal performance.
Easy to Install: The Verkho 3 Plus is designed for quick and clean installation. It takes less than a minute to align and install the unit onto your motherboard.
| Model | Verkho 3 Plus |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA115x, LGA775 AMD: AM5, AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2, FM1 |
| Cooler Height | 134mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 3x 6mm |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 1000 - 2000 RPM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 125mm x 78mm x 134mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
AeroCool VERKHO 3 PLUS CPU Heatsink and Fan, 120mm — Silver
- Tower Cooler with 120mm Fan
- Colour: Silver
- HCTT Heat Core Touch Technology
- Thermal Capacity: 125w TDP
- Fan Speed: 1000 - 2000 RPM
- Airflow: 55.6 CFM (Max)
- Static Pressure: 1.24 mmH20 (Max)
- Intel Sockets: LGA1700, LGA1200, More
- AMD Sockets: AM5, AM4, More
- 2 Year Warranty
- Product Code: ACTC-NA30310.02
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








