Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Automatically controls the fan speed according to the temperature of CPU efficiently and decreases fan noise. Attach the aluminum cold plate to the surface of a CPU directly, and it can constantly reduce the heat by passing the thermal energy to every fin.
| Model | A400 RGB |
| Socket Compatibility | Intel: LGA2066, LGA2011-v3, LGA2011, LGA1366, LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150, LGA775 AMD: AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+, FM2, FM1 |
| Cooler Height | 155mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4x |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 600-1800 RPM ± 10% |
| Lighting | RGB |
| Dimensions | 125mm x 76mm x 155mm |
| Weight | 861g |
| Warranty | 3 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Antec A400 RGB CPU Heatsink and Fan, 120mm
- Product Code: A400 RGB
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R696




