Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With its push-pull configuration, the Freezer 36 A-RGB not only impresses with its efficient cooling performance, but also with its design. The soldered ends of the heatpipes are concealed by the screwed aluminium cover, allowing it to blend seamlessly into any PC setup and highlight both performance and appearance.
Intel tests and approves cooling solutions for their CPUs. ARCTIC's cooling solutions have not only been included in the Enthusiast and Desktop category but also feature the Liquid Freezer III 420, which has been validated as a cooling solution for their unlocked Intel Core i9-13900K / i9-13900KF and i9-14900K / i9-14900KF processors. This recognition highlights the exceptional performance of our products.
The Freezer 36 A-RGB is multi-compatible with Intel and AMD sockets. Intel will release the new Arrow Lake processors on the LGA1851 socket in the future. ARCTIC customers don't need to worry that the new CPUs will also require new coolers. We guarantee full compatibility. All Freezer 36 can be used with the new LGA1851 socket from Intel without limitation.
Thanks to the innovative mounting system, booth fans are effortlessly mounted in the heatsink using a click system. This mounting method eliminates the need for fan clips, making it easier to install the cooler or replace the fans, even if the cooler is already installed. The Freezer 36 A-RGB is therefore compatible with most 120 mm fans.
Intel's Independent Loading Mechanism (ILM) deforms the CPU by pressing it into the socket at two points with over 40 kg. This causes pressure in the PCB, the DIE and the solder layer between the DIE and IHS (Integrated Heat Spreader). With high thermal load, this can lead to long-term problems. The mounting frame from ARCTIC does not deform the CPU, reduces the mechanical load on the CPU massively, is quick and easy to install and allows the cooler to be screwed onto the CPU's backplate. As a result, mechanical stress on the mainboard and CPU is minimised, cooling performance remains consistent and installation is quick and uncomplicated.
ARCTIC relies on the proven P-fans with A-RGB illumination. The P-series, which is known for its powerful performance, is particularly suitable for use on heat sinks and radiators. The 12 built-in LEDs can be controlled independently of each other and are compatible with the common A-RGB standards of leading motherboard manufacturers. The fans can therefore be fully illuminated directly via the A-RGB mainboard connection and synchronised with the lighting of other hardware.
| Model | ACFRE00125A |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1851, LGA1700 AMD: AM5, AM4 |
| Cooler Height | 159mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4x 6mm |
| Fan Size | 2 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 200-2000 RPM ± 10% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 104mm x 126mm x 159mm |
| Weight | 917 g |
| Warranty | 6 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
Arctic FREEZER 36 A-RGB CPU Heatsink and Fan, Dual 120mm — White
- Tower Cooler with Dual 120mm Fans
- 2 x P12 PWM PST A-RGB 120mm Fans
- Fan Speed: 200 - 2000 RPM ±10%
- Airflow: 48.8 CFM (Max)
- Static Pressure: 1.85 mmH20 (Max)
- RAM Clearance: 46mm
- Intel Sockets: LGA1851, LGA1700
- AMD Sockets: AM5, AM4
- Includes Contact Frame for LGA1851/1700
- 6 Year Warranty
- Product Code: ACFRE00125A
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R1,249








