Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intuitive LED detection automatically provides default ARGB spectrum lighting or full ARGB customization via 3-pin header connection. Performance spectrum fan with ARGB compatibility with Asus Aura, ASRock RGB, Gigabyte and MSI RGB motherboards. 4 heat pipes with silver nickel plated finish provide exceptional cooling and aesthetics. Compact 152mm height designed for wide chassis compatibility without sacrificing performance. Redesigned brackets simplify installation on the latest available platforms. Comes with a second set of metal clips for installing an additional fan and further improving performance.
| Model | RR-I7C7-18PA-R1 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700 |
| Cooler Height | 70mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | None |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 650-1800 RPM ± 10% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 120mm x 120mm x 70mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Cooler Master I70C for Intel LGA1700 ARGB Low Profile CPU Heatsink and Fan, 120mm
- Product Code: RR-I7C7-18PA-R1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


