Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Signature LED logo with ARGB cut outs on the top cover give you the freedom to creatively customize. Push-Pull setup with twin SickleFlow 120 fans increase airflow and pressure while operating in silence, even at max speeds. Complete coverage of copper plate combined with optimized 6 heat pipe array rapidly dissipates heat to cool your CPU with ease. Twin SickleFlow ARGB with frosted white fan blades with Addressable RGB enhance light dispersion for more vibrant and radiant light effects. Included Mini ARGB controller gives you versatility for your favorite color arrays. Certified compatibility with Asus Aura, ASRock RGB, GIGABYTE and MSI Addressable RGB motherboards.
| Model | MAP-T6PN-218PA-R1 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA2066, LGA2011-v3, LGA2011, LGA1200, LGA1366, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 AMD: AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+, FM2, FM1 |
| Cooler Height | 170mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 6 x 6mm |
| Fan Size | 2 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 650 - 1800 RPM ± 5% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 131mm x 113mm x 170mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Cooler Master MasterAir MA610P ARGB CPU Heatsink and Fan, Dual 120mm
- Product Code: MAP-T6PN-218PA-R1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.









