Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
AK400 G2 WH
Further improved second generation of the iconic AK lineup with upgraded performance and a bold new aesthetic. The same premium quality materials featuring four advanced copper heat pipes, a single-tower heat sink, and newly designed silent fan produces a powerful winning formula for high performance cooling in a wood grain design.
AK400 G2 WH
CRAFTED TO ELEVATE
NEXT GENERATION PERFORMANCE
Thanks to DeepCool’s latest Core Touch Technology (CTT 2.0) and an optimized tower design, the AK400 G2 WH combines improved performance with a slightly smaller size compared to its predecessor.
PROVEN AK DESIGN
The AK400 G2 WH continues its legacy by featuring four direct touch copper heat pipes that delivers improved heat transfer capabilities. The signature matrix fin array in a single tower heat sink layout offers better efficiency for high performance systems.
PREMIUM COMPATIBILITY
Designed with offset heat pipes to accommodate the larger heat sink depth for better component compatibility. This allows more space for tall heat spreaders and an unobstructed view of all your RAM slots.
TRANSFORM YOUR COOLING AESTHETIC
A refined wood-grain top cover that beautifully merges natural elegance with modern performance.
COOL, QUIET, AND POWERFUL
Equipped with high-quality hydraulic bearing and a three-phase, six-slot, four-pole motor, the AK400 G2 WH's fan operates smoothly and quietly.
1. 0-RPM Startup/Stop effectively reduces noise and prolongs fan lifespan.
2. Activate Clearing Tech (ACT) within 8 seconds of power-on to initiate automatic dust clearing for both the fan blades and heatsink.
31.45 dBA Full load noise
2200±10%PRM Fan Speed
0 RPM<5% PWM Dynamic PWM Range
3 Years Limited Warranty Coverage
MULTI-PLATFORM PERFORMANCE
The durable mounting hardware provides a simple installation process that ensures proper contact and equal pressure on mainstream Intel and AMD platforms.
| Model | R-AK400G2-WHNNMN-GJD |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155 AMD: AM5/AM4 |
| Cooler Height | 156mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4 x 6mm |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 2200 RPM ± 10% |
| Lighting | None |
| Dimensions | 132mm x 92mm x 156mm |
| Weight | 950g |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
DEEPCOOL AK400 G2 WH CPU Heatsink and Fan with Wood Grain Top Cover, 120mm
- 120mm Tower Air Cooler
- Colour: White
- Wood Grain Design Covers
- 1 x 120mm PWM Fan
- Fan Speed: Up to 2,200 RPM ±10%
- Airflow: Up to 63.40 CFM
- Static Pressure: Up to 3.33 mmH20
- Noise: Up to 31.45 dBA
- RAM Clearance: No Conflict
- Intel Sockets: LGA1851, LGA1700, LGA1200, More
- AMD Sockets: AM5, AM4
- 3 Year Warranty
- Product Code: R-AK400G2-WHNNMN-GJD
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R591




