Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The AK DIGITAL air coolers have gone pro with their newest iteration. The AK620 DIGITAL PRO has been upgraded in many aspects, including a multi-data point screen, visual color temperature warnings, and CTT 2.0 heatpipe technology. A very worthy step up in not just aesthetics but cooling performance.
The sleek and shiny screen of the AK620 DIGITAL PRO has been enhanced to show more than just the temperature; usage, wattage, and frequency have been added and are displayed at the same time. The display is controlled via DeepCool software and only requires an open USB 2.0 header.
The temperature warning alert system has also been upgraded to have a color-coded visual indicator: under 80 °C, the indicator will stay green; between 80 and 90°C, it will be a bright orange; when things get warm above 90 °C, it will go red, and you will start to see flashes.
The magnetic top panel of the AK620 DIGITAL PRO has also been upgraded with a pogo pin and pad contact point, greatly simplifying the installation of DeepCool's best-selling twin tower cooling beast.
An upgrade to DeepCool's newest Core Touch Technology 2.0 dramatically improves cooling capacity. The heatpipes have been optimized and laid out to promote the best possible thermal transfer through the nickel-plated coldplate from the CPU IHS. As a result, CTT 2.0 provides a bump in cooling performance.
An all-black variation of the dominant AK620 high-performance CPU cooler. The same premium-quality materials, featuring six advanced copper heat pipes, a dense matrix pattern dual-tower heat sink, and two silent FDB fans, produce a powerful winning formula for high performance cooling in a ZERO DARK raven design.
| Model | R-AK620-BKAPMN-G |
| Socket Compatibility | Intel: LGA2066, LGA2011-v3, LGA2011, LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155 AMD: AM4, AM5 |
| Cooler Height | 163mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 6 x 6mm |
| Fan Size | 2 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 500-1750 RPM ± 10% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 129mm x 138mm x 163mm |
| Weight | 1491g |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
DEEPCOOL AK620 DIGITAL PRO CPU Heatsink and Fan, Dual 120mm
- Tower Cooler with Dual 120mm ARGB Fans
- Colour: Black
- Digital Display with Information Readout
- Thermal Capacity: 260w TDP
- Fan Speed: 500 - 1750 RPM ±10%
- Airflow: Up to 60.89 CFM
- Static Pressure: Up to 2.91 mmH20
- Intel Sockets: LGA1700, LGA1200, More
- AMD Sockets: AM5, AM4
- 3 Year Warranty
- Product Code: R-AK620-BKAPMN-G
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,718








