Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
AMD AM5/AM4 Ready. Equipped with multiple clips to support Intel LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155 and AMD AM5/AM4. 2 sintered metal powder heatpipes directly contacting the CPU surface for removing heat and eliminating chances of overheating. Specialized aluminum heatsink construction for efficient heat dissipation. TPE fan housing designed to absorb operating vibration and reduce fan noise.
| Model | DP-MCH2-IEMV2 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1851, 1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155 AMD: AM4, AM5 |
| Cooler Height | 112mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 2 x 6mm |
| Fan Size | 1 x 80mm |
| Fan Specs | Speed: 2200 RPM ± 10% Airflow: 25.13 CFM Pressure: 2.23 mmH2O Noise: 24.7 dBA Connector: 3-pin PWM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 119mm x 75mm x 112mm |
| Weight | 258g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
DEEPCOOL ICE EDGE MINI FS V2.0 CPU Heatsink and Fan, 80mm
- 80mm Tower Air Cooler
- 1 x 80mm Fan
- Fan Speed: Up to 2200 RPM ±10%
- Airflow: Up to 25.13 CFM
- Static Pressure: Up to 2.23 mmH20
- Noise: Up to 24.7 dBA
- RAM Clearance: No Conflict
- Intel Sockets: LGA1851, LGA1700, More
- AMD Sockets: AM5, AM4
- 2 Year Warranty
- Product Code: DP-MCH2-IEMV2
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R109








