Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Successor to the award-winning NH-C14, the NH-C14S is an elite class top-flow CPU cooler that is extremely efficient, highly compatible and remarkably adjustable. Thanks to its deeper fin stack and the renowned NF-A14 PWM fan, the single fan NH-C14S provides similar quiet cooling performance to its dual fan predecessor while being even more versatile: With the fan installed on top of the fins, the cooler is compatible with RAM modules of up to 70mm height. With the fan installed underneath the fins, the total height of the cooler is only 115mm, making it suitable for use in many HTPC cases. At the same time, the new offset layout allows it to clear the top PCIe slot on most µATX and ATX motherboards. Topped off with the trusted, pro-grade SecuFirm2 multi-socket mounting system, Noctua’s proven NT-H1 thermal compound and full 6 years manufacturer’s warranty, the NH-C14S is a premium quality top-flow solution for the highest demands.
| Model | NH-C14S |
| Socket Compatibility | Intel: LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ (backplate required), AM4 |
| Cooler Height | 115-142mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 5 |
| Fan Size | 1 x 140mm |
| Fan Specs | Speed: 300-1500 RPM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 163mm x 140mm x 115-142mm |
| Weight | 1015g |
| Warranty | 6 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
Noctua NH-C14S CPU Heatsink and Fan, 140mm
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: NH-C14S
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




