Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NH-D15 chromax.black is an all-black version of Noctua’s award-winning flagship model NH-D15 premium-quality quiet CPU cooler. Thanks to the same proven dual-tower heatsink design and NF-A15 PWM fans, it stays true to the NH-D15’s successful formula of rivalling the performance of all-in-one water coolers while maintaining superb quietness of operation. At the same time, the chromax.black version with its black fans and black coated heatsink combines these assets with a sleek stealth look. Topped off with the renowned SecuFirm2 multi-socket mounting system, Noctua’s enthusiast-grade NT-H1 thermal compound and a full 6-year manufacturer’s warranty, the NH-D15 chromax.black is a deluxe choice for both overclockers and silent enthusiasts who seek an elite-class heatsink that looks just as great as it cools.
| Model | NH-D15 CH.BK |
| Socket Compatibility | Intel: LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ (backplate required), AM4 |
| Cooler Height | 165mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 6 |
| Fan Size | 2 x 140mm |
| Fan Specs | Speed: 300-1500 RPM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 161mm x 150mm x 165mm |
| Weight | 1320g |
| Warranty | 6 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
Noctua NH-D15 chromax.black CPU Heatsink and Fan, Dual 140mm
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: NH-D15 CH.BK
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




