Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The NH-U14S is the 14cm top model of Noctua’s classic U-series single tower CPU coolers, which have received more than 400 awards and recommendations from the international press. While the large, six heatpipe design and the NF-A15 140mm fan with PWM support for fully automatic speed control allow the cooler to best the renowned quiet cooling performance of all other U-series coolers, its 52mm slim shape still guarantees full compatibility with tall RAM modules on LGA2011/LGA2066. Topped off with the trusted, pro-grade SecuFirm2 multi-socket mounting system, Noctua’s proven NT-H1 thermal compound and full 6 years manufacturer’s warranty, the NH-U14S is a complete premium quality solution that combines superb performance, high compatibility and quiet operation.
| Model | NH-U14S |
| Socket Compatibility | Intel: LGA2066, LGA2011-0 & LGA2011-3 (Square ILM), LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150 AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ (backplate required), AM4 |
| Cooler Height | 165mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 6 |
| Fan Size | 1 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 300-1500 RPM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 78mm x 150mm x 165mm |
| Weight | 935g |
| Warranty | 6 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
Noctua NH-U14S CPU Heatsink and Fan, 140mm
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: NH-U14S
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




