Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ICE-240 Black Label is a single tower designed CPU cooler equipped with 2x120mm high performance fan and a newly designed heat sink with 4x heat pipes developed by OCPC Gaming USA, Inc. Support Intel and AMD latest CPU. Exclusive cooler bracket for easy installation. 2x120mm single hydro bearing cooling fan with PWM. Quad heat pipes design. Direct heat pipe connection for faster heat spreading.
| Model | OCCICE240BL |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA115x AMD: AM5, AM3, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2, FM1 |
| Cooler Height | 155mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4x 6mm |
| Fan Size | 2 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 800-2000 RPM |
| Lighting | None |
| Dimensions | 100mm x 118mm x 155mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
OCPC ICE-240 BLACK LABEL Heatsink and Fan, Dual 120mm — Black
- Tower Cooler with Dual 120mm Fans
- 4-Pin PWM Connector
- 4 Heatpipe Design
- Height: 155mm
- Intel: Socket LGA1700, LGA1200, LGA115x
- AMD: Socket AM5, AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2, FM1
- 1 Year Warranty
- Product Code: OCCICE240BL
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R710






