Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The all-new design features a 6-heat pipe single-tower cooler equipped with the Wonder Tornado 120 PWM fan, reaching 2000 RPM for efficient and low-noise performance. The offset design minimizes assembly interference. Utilizing the H.P.M.S. V mounting system ensures optimal CPU cooler installation. With a compact height of only 15.4cm, it is compatible with most computer cases with flagship-level performance.
Flat-Smooth Top Cover Design Universal Fit Unlimited Performance: Classic 6-heat pipe single tower cooler, high efficiency and low noise.
Zero Interference Design: Heatsink Offset Design providing a Zero interference perfect installation experience and superior compatibility with overclocked memory, compact size at a height of 154mm, it boasts excellent case compatibility.
Shock Absorption Reinforcement: The new Wonder Tornado fan features a reinforced frame and comes with four removable anti-vibration pads, reducing vibrations transmitted to the computer case during operation and minimizing any noise.
Hyper Precision Mounting System V (H.P.M.S. V): Scythe easy-to-install H.P.M.S. V mounting system presents more optimal contact pressure to the latest CPUs on the market included INTEL LGA 1700 and AMD AM5 suppport.
| Model | SCMG-6000 |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA115x, LGA2011(v3), LGA2066 AMD: AM5, AM4 |
| Cooler Height | 154mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 6x 6mm |
| Fan Size | 1 x 120mm |
| Fan Specs | Speed: 350-2000 RPM ± 10% |
| Lighting | None |
| Dimensions | 132mm x 106mm x 154mm |
| Weight | 1013 g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Scythe MUGEN 6 CPU Heatsink and Fan, 120mm — Black
- 120mm Tower Air Cooler
- 1 x 120mm Wonder Tornado 120 Fan
- Fan Speed: 350 - 2000 RPM ±10%
- Airflow: 7.68 - 60.29 CFM
- Static Pressure: 0.05 - 2.54 mmH20
- Noise: 3.0 - 26.88 dBA
- RAM Clearance: No Conflict
- Intel Sockets: LGA1851, LGA1700, LGA1200, More
- AMD Sockets: AM5, AM4
- 2 Year Warranty
- Product Code: SCMG-6000
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






