Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
AGHP Technology:
The 4x6mm heatpipe adopts the 4.0 version of AGHP technology, which can solve the anti-gravity effect due to the two orientations of standing/lying. Seiko HDT heat pipes sense CPU temperature by direct touch, and in response to the characteristics of the new generation of dual-platform heating, the corresponding regional heat pipe characteristics can be adjusted to correspond to the refinement of the functional parameters.
154MM Height:
The overall height of the computer cooler is 154mm, making it compatible with more cases. The cooler's ARGB Phantom Infinity Mirror and the design sense of the top cover both improve the overall value of the cooler, combining the cooler's high cooling function with aesthetics. The tower's offset design does not block the height of the memory sticks.
Unique ARGB Infinity Mirror Effect:
The paired PWM fan features the Infinity Mirror ARGB aperture lighting effect, where the white fan blades effectively reflect the light for a softer ARGB illumination effect, and multiple phantom coloured lighting effects can be achieved under the airflow. Adds colour to the overall aesthetics of the cooler.
Detail Optimisation:
The pc radiator's pre-installed fan saves installation time, with two screws, it can be installed directly, and the radiator supports PWM synchronous speed control, as well as ARGB's light synchronisation. Silicone corner pads around the fan reduce the noise of the fan and the main tower during cooling operation.
| Model | ASSASSIN SPIRIT 120 VISION WHITE ARGB |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA115x AMD: AM5, AM4 |
| Cooler Height | 154mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4x 6mm |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 1500 RPM ±10% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 120mm x 74mm x 154mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Thermalright ASSASSIN 120 VISION ARGB CPU Heatsink and Fan with Digital Display, 120mm — White
- Tower Cooler with 120mm ARGB Fan
- Colour: White
- 1.54" 240 x 240 Digital Display
- Fan Speed: Up to 1,500 RPM
- Airflow: Up to 66.17 CFM
- Static Pressure: Up to 1.53 mm-H2O
- Noise: Up to 25.6 dBA
- Intel Sockets: LGA1851, LGA1700, More
- AMD Sockets: AM5, AM4
- 3 Year Warranty
- Product Code: AS120 VISION ARGB W
- Availability:
In Stock with Progenix
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
- R1,499
-
R799







