Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Thermaltake UX100 ARGB Lighting CPU Cooler features 9-high air flow blade, hydraulic bearing, and 16.8 million colors of 15 ARGB LEDs that is ready to sync 5V RGB enabled motherboards from ASUS, ASRock, GIGABYTE and MSI. Switching the customized lighting effect easily and get the ultimate gaming experience. Featuring 15 high lumen addressable LEDs with 16.8 million colors, UX100 gives you the vivid RGB lighting experience. Enjoy the reliable cooling performance and magnificent visual effect with UX100. Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, ASRock RGB LED, GIGABYTE RGB Fusion and MSI Mystic Light Sync. UX100 supports motherboards that have a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly. The fan blades are built to generate a large volume of air passing through the aluminum heatsink at any angle for the steady air flow and cooling quality.
| Model | CL-P064-AL12SW-A |
| Socket Compatibility | Intel: LGA 1851 / 1751 /1200 / 1156 / 1155 / 1151 / 1150 / 775 AMD: AM5 / AM4 / FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 |
| Cooler Height | 66mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | None |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 1800 RPM |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 122mm x 122mm x 66mm |
| Weight | 410g |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Thermaltake UX100 ARGB Lighting Low Profile CPU Heatsink and Fan, 120mm
- 120mm Low Profile Air Cooler
- 1 x 120mm ARGB Fan
- Ultra-Low Profile - 66mm Tall
- Fan Speed: 1800 RPM
- Airflow: 38.82 CFM (Max)
- Static Pressure: 1.48 mmH20 (Max)
- Noise: 26.92 dBA (Max)
- RAM Clearance: No Conflict
- Intel Sockets: LGA1851, LGA1700, LGA1200, More
- AMD Sockets: AM5, AM4, More
- 1 Year Warranty
- Product Code: CL-P064-AL12SW-A
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R291






