Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
UX200 SE ARGB Lighting CPU Cooler comes with high air flow blades and U-shape copper heat pipes. Built-in ARGB LEDs delivers vibrant lighting effects that also supports motherboard sync. Compatible with universal Intel and AMD sockets. Features 15 high lumen addressable LEDs with 16.8 million colors, UX200 SE gives you a vivid RGB lighting experience. Enjoy reliable cooling performance and magnificent visual effects with UX200 SE. The fan blades are built to generate a large volume of air passing through the aluminum heatsink and U-shaped copper heat pipes at any angle for steady air flow. The mounting kit offers hassle-free installation. UX200 SE includes an all-in-one back-plate which is compatible with all the latest Intel and AMD CPU sockets.
| Model | CL-P105-AL12SW-A |
| Socket Compatibility | Intel: LGA 1700 / 1200 / 1156 / 1155 / 1151 / 1150 AMD: AM5 / AM4 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 / FM2 / FM1 |
| Cooler Height | 156mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4 x 6mm |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 800 - 1800 RPM |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 122mm x 61mm x 156mm |
| Weight | Not Specified |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Thermaltake UX200 SE ARGB CPU Heatsink and Fan, 120mm — Black
- Product Code: CL-P105-AL12SW-A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




