Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The latest Riing Silent 12 CPU cooler is with PWM function, designed for use with high-end RAM and motherboards. A 120mm fan fitted to enhance the airflow produces impressive cooling performance with an optimized 11 fan-blade design. Hydraulic bearings for silent operation guarantee ultra-low noise. The patented LED ring maintains color and brightness uniformity, and the lighting effect is visible from all sides and angles. Eleven fan blades are engineered to create large volume of air passing through the heatsink at any angle and provide the best balance between silent and performance. Riing Silent 12 is with PWM function which allows the motherboard to run the fan precisely at its necessary speed. This guarantees the required cooling and minimizes the noise level. To achieve maximum cooling performance in all applications, the wind blocker frame is designed to direct airflow towards the middle section of the blade, thereby creating a compression effect and blocking any air from escaping. This special design reduces the blade’s noise and vibration, creating a perfect balance between power and sound.
| Model | CL-P022-AL12BU-A |
| Socket Compatibility | Intel: LGA 2066 / 2011-3 / 2011 / 1366 / 1200 / 1156 / 1155 / 1151 / 1150 / 775 AMD: AM4 / FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 |
| Cooler Height | 159mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4 x 6mm |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 500-1400 RPM (300-700 RPM with LNC) |
| Lighting | Blue |
| Dimensions | 159mm x 74mm x 140mm |
| Weight | 825g |
| Warranty | 1 year |
Thermaltake Riing Silent 12 Blue LED CPU Heatsink and Fan, 120mm
- Product Code: CL-P022-AL12BU-A
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R583






