Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Thermaltake Riing Silent 12 Pro CPU cooler has implemented a special designed 11 fan-blade 120mm PWM fan which is fit to enhance the airflow as well as produces an impressive cooling performance. Most importantly, the Riing Silent 12 Pro series is aesthetics in performance. Hydraulic bearing for silent operation guarantees ultra-low noise. The patented LED ring maintains color and brightness uniformity. Especially, the lighting effect is visible from all sides and angles. Eleven fan blades are engineered to generate large volume of air passing through the heatsink at any angle and make a perfect balance between silent and performance. Riing Silent 12 Pro series is designed with PWM function which allows the motherboard to run the fan precisely at its necessary speed. This guarantees the required cooling performance as well as minimizes the noise level. To achieve maximum cooling performance in all applications, the wind blocker frame is designed to direct airflow towards the middle section of the blade, thereby creating a compression effect and blocking any air from escaping. This special design reduces the blade’s noise and vibration, creating a perfect balance between power and sound.
| Model | CL-P022-AL12RE-A |
| Socket Compatibility | Intel: LGA 2066 / 2011-3 / 2011 / 1366 / 1200 / 1156 / 1155 / 1151 / 1150 / 775 AMD: AM4 / FM2 / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2 |
| Cooler Height | 160mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 5 x 6mm |
| Fan Size | 120mm |
| Fan Specs | Speed: 500-1400 RPM (300-700 RPM with LNC) |
| Lighting | Red |
| Dimensions | 160mm x 102mm x 140mm |
| Weight | 884g |
| Warranty | 1 year |
Thermaltake Riing Silent 12 Pro Red LED CPU Heatsink and Fan, 120mm
- Product Code: CL-P021-CA12RE-A
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






