Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Ensure optimal cooling for your CPU while adding a vibrant touch to your setup with the Antec A30 PRO LED 95mm CPU Cooler. The product is specifically designed to have exceptional thermal conductivity. It achieves this through the use of two pure copper heat pipes that make direct contact with the CPU surface, effectively dissipating heat to the aluminium fins. It goes without saying that the large fan brings significant performance improvement. Additionally, the blue LED design enhances the fan’s visual appeal, making it stand out even more.
| Model | A30 PRO |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1851, LGA1700, LGA1200, LGA115x AMD: AM5, AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2, FM1 |
| Cooler Height | 122mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 2 |
| Fan Size | 95mm |
| Fan Specs | Speed: 1800 RPM ±10% |
| Lighting | Blue |
| Dimensions | 95mm x 62mm x 122mm |
| Weight | 202g |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Antec A30 PRO Blue LED CPU Heatsink and Fan Tower CPU Cooler, 95mm
- 95mm Tower Air Cooler
- 1 x 95mm Blue LED Fan
- Colour: Silver & Black
- Fan Speed: 1,800 RPM ±10%
- Airflow: 33.40 CFM
- Static Pressure: 0.80 mmH20
- Noise: 35.0 dBA
- Intel Sockets: LGA1700, LGA1200, LGA115x
- AMD Sockets: AM5, AM4, AM3, More...
- 3 Year Warranty
- Product Code: A30 PRO
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R163








