Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The surfaces of processor chips and cooler floors are covered with microscopic dents; ARCTIC‘s MX-4 thermal paste is composed of carbon microparticles which fill these cavities. This leads to extremely high thermal conductivity, guaranteeing that heat is dissipated quickly and efficiently from the CPU or GPU. With its outstanding performance, the MX-4 is not only an excellent choice for overclockers and enthusiasts, but also for other applications that require thermal transmission. MX-4 proves without a doubt that great performance does not necessarily require a high price. Thanks to its consistency, MX-4 is easy to apply, even for beginners. The video above demonstrates the application technique to avoid air pockets between processors and coolers.
| SKU | ACTCP00001B |
| Thermal Resistance | 3.8 x 1013 Ω-cm |
| Thermal Conductivity | Not Specified |
| Electrical Conductivity | 0 pS/m |
| Viscosity | 31.600 poise |
| Specific Weight | 2.5g/cm3 |
| Temperature Range | -50°C to +150°C |
| Size | 20g / 8ml |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | None |
Arctic MX-4 High Performance Thermal Paste, 20g
- Excellent Thermal Conductivity
- No Curing Time
- No Electrical Conductivity
- Temperature Range: -150°C to +250°C
- Size: 20g / 8ml
- Product Code: ACTCP00001B
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R499


