Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The efficient Pactum 1 25 g thermal paste was made with effective heat conduction in mind. 25 grams of this product, enclosed in a convenient applicator, is more than enough to guarantee dozens of precise and even applications. Just spread a thin layer on your CPU and you’re good to go.
Pactum 1 25 g:
The efficient Pactum 1 25 g thermal paste effectively conducts heat from the CPU to the cooling system in your PC. The convenient syringe with 25 grams of this product guarantees not only dozens of successful applications, but also accurate and even placement – just spread a thin layer of Pactum 1 25 g (you can do it, for example, with the included spatula) on a CPU and you’re good to go. The paste thoroughly adheres to the surface of the processor, tightly filling any irregularities. You're welcome!
Long-time supply:
Pactum 1 25 g is available in a convenient syringe. 25 grams of this product is more than enough to provide you with a substantial supply of thermal paste, and also to guarantee dozens of correct applications.
Good Very good heat conduction:
Above-average density of Pactum 1 25 g thermal paste tightly fills any irregularities, facilitating its adhesion to surface. The resulting layer between the CPU and the cooling system conducts heat very well, facilitating full use of your PC’s cooling potential.
Convenient application:
The application of Pactum 1 25 g is a piece of cake. All you need to do is apply a small dot or line to the CPU’s surface. To make the whole process easier, you can spread it with the included spatula – and that’s it. Your CPU is good to go.
| SKU | EY0C002 |
| Thermal Resistance | Not Specified |
| Thermal Conductivity | 4 W/mk |
| Electrical Conductivity | 0 pS/m |
| Viscosity | Not Specified |
| Specific Weight | 2.5g/cm3 |
| Temperature Range | Not Specified |
| Size | 10ml / 25g |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | N/A |
Endorfy PACTUM 1 Thermal Paste, 25g
- No Electrical Conductivity
- Thermal Conductivity: 4 W/mk
- Includes Spatula for Easy Application
- Size: 25g / 10ml
- Product Code: EY0C002
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.

