Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The grease gives a mechanical strength to the bond between the heat sink and heat source, but more importantly it eliminates air gaps or spaces (which act as thermal insulator) from the interface area. This is a budget thermal paste when premium performance isn't required. Get your office PC or laptop up and running again in an emergency.
| SKU | HT-WT160 |
| Thermal Impedance | < 0.258°C-in²W |
| Thermal Conductivity | > 0.6W/m-K |
| Electrical Conductivity | Not Specified |
| Viscosity | Not Specified |
| Specific Weight | 2.3g/cm3 |
| Temperature Range | -50°C to +180°C |
| Size | 1g |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | N/A |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | None |
Hutixi HT-WT160 Thermal Paste, 1g
- Budget Thermal Conductivity
- Great for Emergency Situations
- Temperature Range: -150°C to +180°C
- Size: 1g
- Product Code: HT-WT160
- Availability:
In Stock with Progenix
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R99
-
R49

