Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The PCBuilder Nanometer Thermal Paste is perfect for building or maintaining your PC. Combining this paste with your CPU cooler will make sure you don’t reach exceeding temperatures during usage. Thanks to its high viscosity level it can be used to fill the microscopic gaps between your CPU and the heat sink which in turn allows for better conductivity and performance. It also supports operational temperatures of up to 280°.
| SKU | PCB_G4G5 |
| Thermal Resistance | Not Specified |
| Thermal Conductivity | >5.15 W/mK |
| Electrical Conductivity | Not conductive |
| Viscosity | 12500 |
| Specific Weight | Not Specified |
| Temperature Range | -30°C to +280°C |
| Size | 4g |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | None |
PCBuilder NANOMETER High Performance Thermal Paste — 4g
- Excellent Thermal Conductivity
- No Curing Time
- No Electrical Conductivity
- Temperature Range: -30°C to +280°C
- Perfect for Builds or Maintenance
- Size: 4g
- Product Code: PCB_G4G5
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


