Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Vengeance Low Profile heat spreaders have a reduced height of 1.03" (26.25mm). They're designed for high-performance systems with extra-large CPU coolers, small form factor system builds, or any other space-constrained application where standard Vengeance memory might not fit.
| SKU | CML8GX3M1A1600C10 |
| Memory Series | VENGEANCE |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 10-10-10-27 |
| Tested Voltage | 1.5V |
| Tested Speed | 1600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 9-9-9-24 |
| SPD Speed | 1333MHz |
| SPD Voltage | 1.5V |
| Speed Rating | PC3-12800 (1600MHz) |
| Compatibility | AMD DDR3 Series, Intel Z68, Intel Z77, Intel Z87, Intel X79 |
| Heat Spreader | VENGEANCE LP |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 1.3 |
| Package Memory Pin | 240 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Corsair VENGEANCE LOW PROFILE 8GB (1 x 8GB) DDR3 DRAM 1600MHz CL10 1.5V CML8GX3M1A1600C10 Memory Module — Black
- Product Code: CML8GX3M1A1600C10
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R1,398

